Ranking Wyciskarki Wolnoobrowe

0
1119
Ranking-Wyciskarki-Wolnoobrotowe

Wyciskarka wolnoobrotowa pozwoli nam każdego dnia delektować się przepysznym, naturalnym sokiem z warzyw i owoców. Posiadając taki sprzęt w domu możemy mieć pewność, że stworzone koktajle będą posiadały wszystkie wartościowe składniki. Będą one naturalne i pozbawione konserwantów, co jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Coraz więcej osób decyduje się na zakup wyciskarki – nie jest to urządzenie drogie, tak więc niemal każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Aktualnie za dobrą wyciskarkę do soków należy zapłacić kilkaset złotych. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby podczas zakupu nie kierować się wyłączenie ceną. Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić parametry techniczne urządzenia, tak aby było ono funkcjonalne, a zarazem niezawodne. Priorytetem jest to, aby pomimo intensywnego użytkowania wyciskarka była niezawodna przez wiele lat.
Na rynku znajdziemy wiele modeli oraz marek wyciskarek wolnoobrotowych. Właśnie dlatego wybór sprzętu powinien być dokładnie przemyślany.

Poniżej przedstawiono praktyczne zestawienie najpopularniejszych modeli wyciskarek wolnoobrotowych. Ranking powstał w oparciu o opinie użytkowników oraz ekspertów. Po przeanalizowaniu najważniejszych parametrów można było wyłonić wysokiej klasy urządzenia, które są połączeniem funkcjonalności oraz korzystnej ceny zakupu. Warto sprawdzić polecane wyciskarki, jeśli nie mamy pojęcia, jaki sprzęt wybrać.

Czym różni się sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest sokowirówka oraz wyciskarka wolnoobrotowa. Wiele osób uważa, że jest to jedyne urządzenie pod innymi nazwami. Nic bardziej mylnego. Sokowirówka to urządzenie, które umożliwia wykonanie relatywnie rzadkich, klarownych soków. Za jej pomocą raczej nie zrobimy gęstego koktajlu. Ponadto ciężko będzie wycisnąć zieleninę, rozmoknięte orzechy, czy też bardzo drobne owoce. Urządzenie to nakłada na nas pewne ograniczenia. Stworzony sok z uwagi na konsystencję jest nieco mniej wartościowy.
Wyciskarka wolnoobrotowa cieszy się obecnie największym zainteresowaniem. Jak sama nazwa wskazuje działa ona na bardzo wolnych obrotach. To właśnie dzięki temu wyciskanie jest bardzo dokładne, a tym samym możemy uzyskać sok z większą ilością dobroczynnych witamin i minerałów. Dobra wyciskarka wolnoobrotowa wyciągnie z składników wszystko to, co jest najbardziej wartościowe dla naszego zdrowia. Ponadto możemy otrzymać soki o różnej konsystencji. Warto wiedzieć, że nieco gęstsze posiadają zwykle w sobie większą ilość błonnika, co pozytywnie wpływa na układ trawienny.
Trzeba również podkreślić, że wyciskarki dają nam większą swobodę podczas tworzenia koktajlu, czy też soku. Za ich pomocą możemy wycisnąć drobne i twarde owoce, warzywa, zieleninę, a także wiele innych produktów spożywczych. Tego rodzaju urządzenie jest o wiele bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia.
Wiele osób obawia się, że wyciskarka przepuszcza zbyt dużą ilość miąższu. Jest on bardzo zdrowy (to w nim znajduje się najwięcej substancji odżywczych), jednak nie każdy lubi gęste napoje. Na szczęście wyciskarki występują w wielu różnych modelach. Bez trudu znajdziemy urządzenie, które umożliwi nam skuteczne określenie pożądanej konsystencji soku. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb, czy też upodobań. Wyciskarki wolnoobrotowe uważane są za o wiele bardziej funkcjonalne od sokowirówek.

Wyciskarka wolnoobrotowa na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup wyciskarki wolnoobrotowej musimy pamiętać o tym, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zwrócić uwagą na parametry technologiczne. To w dużej mierze właśnie one pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy sprzęt jest godny uwagi, czy też nie.
Poszukując wyciskarki wolnoobrotowej do 600 zł należy prawidłowo określić swoje oczekiwania. Powinniśmy zdecydować się, czy zależy nam na czystych i smacznych sokach, czy też lubimy gęste koktajle z dużą ilością miąższu. Ponadto należy określić, jak często będziemy użytkować sprzęt. Jeśli z urządzenia mamy zamiar korzystać codziennie, to powinno ono wyróżniać się ponadprzeciętną wytrzymałością i żywotnością. Wiele zależy również od tego, jakie produkty będziemy wyciskać. Jeśli nastawiamy się głównie na cytrusy, to bez najmniejszego problemu zakupimy doskonałej jakości wyciskarkę wolnoobrotową do 500 zł. Jeśli jednak sporządzamy koktajle z mniej standardowych składników (np. namoczonych orzechów, zieleniny), to potrzebujemy sprzętu o większej wydajności, który poradzi sobie w każdej sytuacji. Poniżej umieszczono wszystkie praktyczne wskazówki, dzięki którym wybór odpowiedniego sprzętu będzie o wiele prostszy.

Rodzaje wyciskarek wolno-obrotowych

Na rynku występują następujące rodzaje wyciskarek:

  • Ręczne
  • Elektryczne
  • Wolnoobrotowe poziome
  • Wolnoobrotowe pionowe

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego urządzenia warto poznać podstawowe rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych. Pierwszą grupą są wyciskarki do cytrusów. Jeszcze kilka lat temu były one zdecydowanie najpopularniejsze. Ich główną zaletą jest niska cena zakupu. Minusem jest z pewnością to, że nie pozwalają one na przygotowanie zróżnicowanych koktajli. Można wyróżnić wyciskarki ręczne oraz elektryczne. Jest to opcja dla tych, którzy nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań w stosunku do sprzętu. Jeśli w naszym menu często występują soki z cytrusów, to z pewnością będziemy zadowoleni z wyboru.
Drugim rodzajem są wyciskarki wolnoobrotowe poziome. Wyróżniają się one dość prostą konstrukcją, a także sporymi gabarytami. Są to modele dość uniwersalne, jednak ilość funkcji zależy od konkretnego producenta. Ciekawym jest, że na rynku znajdziemy nawet wyciskarki wolnoobrotowe poziome, które umożliwiają mielenie mięsa. Nie każdemu jednak ta funkcja jest potrzebna, tak więc decyzja powinna zostać dogłębnie przeanalizowana.
Ostatnią grupą są wyciskarki wolnoobrotowe pionowe, które cechują się kompaktowym rozmiarem, sporą ilością funkcji, a także cichą pracą. Jakość otrzymanego soku można śmiało porównać z modelami poziomymi. Pomimo niewielkiego rozmiaru jest to sprzęt komfortowy i bezproblemowy w użytkowaniu. Przygotowane koktajle nie tracą cennych wartości odżywczych. Najlepsze sokowirówki do twardych warzyw dokładnie wycisną sok nawet z najdrobniejszych produktów. Ponadto sprawdzają się one nie tylko w przypadku warzyw i owoców, a więc ilość zastosowań sprzętu jest o wiele większa. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć nawet sok o najbardziej fantazyjnym składzie. Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe cieszą się dużym zainteresowaniem właśnie z uwagi na podręczny kształt i rozmiar.

Jaka jest optymalna moc wyciskarek-wolnoobrotowych

Moc wyciskarki wolnoobrotowej w dużej mierze wpływa na komfort eksploatacji. Ważne jest, aby wydajność urządzenia była zgodna z naszymi rzeczywistymi potrzebami. W większości przypadków im większa moc, tym lepiej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za pomocą takiego sprzętu o wiele szybciej wyciśniemy produkty spożywcze. Czas potrzebny na przygotowanie soku będzie o wiele krótszy. Warto również dodać, że im wyższa moc, tym większą ilość produktów możemy wykorzystać do sporządzenia koktajlu. Taki sprzęt poradzi sobie nawet z najtwardszymi warzywami, czy też owocami.
Podczas wyboru wyciskarki wolnoobrotowej należy zwrócić uwagę na to, aby jej moc nie była mniejsza niż 100W. Słabsze modele działają dobrze tylko w przypadku miękkich produktów, które nie są trudne w obróbce. Niska moc nakłada na nas jednak sporą ilość ograniczeń. Pamiętajmy również o tym, że nawet jeśli obecnie nie mamy w planach przygotowywanie koktajli o złożonej recepturze, to z czasem możemy zmienić zdanie. Podczas wyboru wyciskarki warto myśleć przyszłościowo, tak aby sprzęt posłużył nam wiele sezonów.

Jedno czy dwuślimakową wyciskarkę wybrać?

Planując zakup wolnoobrotowej wyciskarki ślimakowej musimy zastanowić się, jaki model sprawdzi się lepiej w naszym przypadku. Takie urządzenie mogą być wyposażone w jeden lub dwa wałki. Niewiele osób ma świadomość, jaka jest różnica miedzy sprzętem.
Wyciskarki dwuślimakowe, jak sama nazwa wskazuje wyposażone są w dwa wałki. Z tego względu zwykle mają one nieco większe gabaryty, a także są cięższe. Pozwalają one uzyskać o wiele większą ilość soku z wyciskanych produktów. Przekłada się to na wyższą wydajność urządzenia. Należy jednak mieć świadomość, że dokładniejsze wyciskanie jest zarazem dłuższe. Modele dwuślimakowe mają o wiele bardziej złożoną konstrukcję, tak więc ich czyszczenie wymaga większego zaangażowania. Trzeba również podkreślić, że posiadając taki model wyciągniemy z produktów wszystko, co najlepsze. Wysoka efektywność tych urządzeń sprawia, że są one w szczególności polecane tym, którzy lubią eksperymentować. Możemy przygotować koktajle nie tylko z owoców i warzyw, ale także zieleniny, ziół, produktów liściastych, a także wielu innych. Nierzadko wyciskarki dwuślimakowe wybierane są przez osoby, które w sposób szczególny dbają o swoje zdrowie. Niestety ich cena jest wyższa – wynika to z faktu, że mają one o wiele bardziej skomplikowaną budowę, a także produkowane są z tworzyw o ponadprzeciętnej trwałości.
Jeśli chodzi o modele jednoślimakowe, to działają one szybciej, ale mniej dokładnie. Warto jednak zaznaczyć, że są to urządzenia, które sprawdzają się nie tylko podczas wyciskania miękkich produktów. Wybierając wyciskarkę renomowanej marki możemy mieć pewność, że poradzi sobie ona z twardymi, czy też drobnymi składnikami. Bez przeszkód wyciśniemy również zieleninę. Dużym atutem są mniejsze gabaryty sprzętu. Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe są zwykle dość lekkie. Są również mniejsze niż modele wyposażone w dwa wałki, co przekłada się na wyższą poręczność. Takie urządzenia są również dość proste i bezproblemowe w czyszczeniu. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych jednoślimakowych zwiększamy tempo przygotowywania koktajlu kosztem wydajności. Nie wyciśniemy produktu do samego końca, tak jak w przypadku modeli dwuślimakowych. Wielu osobom jednak to nie przeszkadza. Cenią sobie swój czas, a więc zależy im na szybkim działaniu sprzętu. Niewątpliwym atutem jest również dość niska cena zakupu. Wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych osobistych potrzeb. Musimy zastanowić się, jakiej wydajności oczekujemy. Istotne jest również to, czy mamy dużą ilość czasu na dokładne wyciskanie produktów. Nie jest to raczej dobra opcja, gdy w biegu przygotowujemy sok przez wyjściem do pracy, czy też szkoły. Każdy użytkownik ma inne oczekiwania, tak więc nie można jednoznacznie wskazać lepszego wariantu.

Ilość obrotów w wyciskarkach wolno-obrotowych – czy to istotne?

Prędkość obrotowa bezpośrednio wpływa na czas, jaki będzie niezbędny do przygotowania soku. Im niższa prędkość obrotowa, tym dłużej będzie trwać wyciskanie produktów. Wiele osób wybiera urządzenia wolniejsze, gdyż uchodzą one za bardziej dokładne. Jest w tym dużo prawdy, jednak pamiętajmy, że wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Wyciskarka o prędkości obrotowej 40 obr/min wyciśnie taką samą ilość składników odżywczych, jak model o prędkości 80 obr/min. Znacząca różnica w składzie wyciśniętych soków występuje wtedy, gdy porównamy wyciskarki wolnoobrotowe oraz sokowirówki. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele sokowirówek działa nawet kilkadziesiąt razy szybciej, niż wyciskarka. To właśnie wtedy najbardziej odczuwalna jest różnica w ilości składników odżywczych zawartych w koktajlu. Nie musimy więc decydować się na najwolniejszy model, gdyż w ten sposób wcale nie zapewnimy sobie bardziej wartościowych soków.

Pozostałe parametry / funkcje

Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową powinniśmy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Może to wydawać się nieistotne, jednak w przypadku małych pomieszczeń duży sprzęt nie będzie najlepszym wyborem. Codziennie użytkowanie urządzenia wymaga od nas, aby znajdowało się ono na blacie. Bez sensu jest chować wyciskarkę do szafki, tak aby za kilka godzin ponownie ją wyciągnąć. Jest to rozwiązanie raczej dla osób, które mają zamiar przygotowywać sok sporadycznie. Mniejsze gabaryty sprzętu to również niższa waga. Łatwiej jest go przesunąć, czy też przenieść.
Innym ważnym parametrem jest możliwość swobodnej regulacji parametrów pracy. Dobrze jest, aby wyciskarka była wyposażona w mechanizmy, dzięki którym elastycznie dopasujemy ją do indywidualnych potrzeb. Warto sprawdzić, czy producent umożliwia nam samodzielny dobór mocy, czy też prędkości obrotowej. Takie modele są zwykle o wiele droższe, gdyż uchodzą one za bardziej funkcjonalne.
Przez zakupem sprzętu dobrze jest także zwrócić uwagę na odpływ soku. Niektóre modele nie posiadają specjalnego pojemnika na wyciśnięty sok, a więc potrzebujemy dodatkowego naczynia. Dobrze jest także sprawdzić, gdzie trafia odfiltrowany miąższ. Zawsze możemy wykorzystać go ponownie, jeśli tylko mamy taką potrzebę.
Wybierając wyciskarkę dobrze pomyśleć o jej czyszczeniu. Jeśli będziemy ją regularnie użytkować, to najlepiej aby posiadała funkcję samoczyszczenia. Dzięki temu zaoszczędzimy sporą ilość czasu. Dodatkowym plusem jest to, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla użytkownika. Wystarczy, że wlejemy wodę do odpowiedniego pojemnika, a czyszczenie nastąpi w sposób automatyczny.
Kupując sprzęt kuchenny oczekujemy również tego, że będzie on atrakcyjny pod względem wizualnym. Najlepiej, aby swoim designem nawiązywał on do aranżacji kuchni. Powinniśmy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Tutaj duże znaczenie mają nasze osobiste upodobania – każda osoba ma zupełnie inny gust, jeśli chodzi o wygląd wizualny wyciskarek.

Następny artykułRanking Pralek
Od ponad 10 lat zajmuje się testami sprzętu RTV/AGD, przez wiele lat pracował na stanowisku kontrolera w znanej Koreańskiej firmie gdzie zarządzał zespołem ponad 100 testerów. Kibic sportowy a prywatnie ojciec 3 dzieci.