Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Ranking 2020

przez Marta Nowacka
0 komentarzy

Ranking najlepszych szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wyróżniają się one wysoką skutecznością, a także niezawodnym działaniem. Współczesne modele są niezwykle nowoczesne i efektywne, jednak warto wziąć pod uwagę, że jest to technologia znana od kilkudziesięciu lat. Wiele osób myli szczoteczki soniczne z elektrycznymi. Warto jednak wiedzieć, że są to dwa zupełnie inne urządzenia. Na pierwszy rzut oka wyglądają oraz pracują one podobnie. Eksperci uważają jednak, że modele soniczne o wiele skuteczniej oczyszczają zęby i jamę ustną. Nie tyle wykonują one większą ilość obrotów, ale również działają z wyższą częstotliwością. Przed zakupem tego rodzaju szczoteczki warto dokładnie zapoznać się z zasadą jej działania.

ModelPrędkość maksCenaLink
Philips Sonicare DiamondClean HX9352/0431 000 / min~ 700 złSklep
PHILIPS SONICARE EASYCLEAN HX6511/5031 000 / min~ 450 złSklep
Philips Flex Care HX6932/3662 000 / min~730 złSklep
Seysso Carbon Professional48 000 / min~ 1500 złSklep
Oral-b Pulsonic Slim One31 000 / min~ 1300 złSklep
MERIDEN SONIC+ PROFESSIONAL31 000 / min~ 660 złSklep

Szczoteczka soniczna jaką wybrać? To pytanie, które zadaje sobie ogromna ilość osób. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy przeanalizować niżej umieszczony ranking. Jest to najświeższe zestawienie, które powstało na podstawie opinii użytkowników oraz stomatologów. Przedstawiamy wyłącznie najlepsze modele, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Są to modele na każdą kieszeń, tak więc nie trzeba obawiać się wysokich cen.

Philips Sonicare DiamondClean system HX9352/04

Zdecydowany numer jeden! Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04 to świetnej jakości model, który możemy zakupić za około 700 zł. Posiada on wybielającą głowię, która nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia, ale również poprawia biel naszych zębów. Producent oferuje nam dwa tryby ładowania. Szczoteczkę możemy ładować nie tylko poprzez USB, ale również zanurzenie w szklance z wodą. Model ten wyposażony został w sporą ilość praktycznych funkcji.

PHILIPS SONICARE EASYCLEAN HX6511/50

szczoteczka_Philips Sonicare HX651150 EasyClean

Kup w Morele.net

PHILIPS SONICARE EASYCLEAN HX6511/50 to model, który możemy zakupić za około 180 zł. Dynamiczna i skuteczna szczoteczka. Model ten wyposażony jest w dwuminutowy zegar. Posiada również funkcję, dzięki której dokładnie oczyścimy każdą strefę jamy ustnej. Unikatowa konstrukcja dociera bez trudu do tylnych zębów. Badanie kliniczne potwierdzają pozytywny wpływ tej szczoteczki na proces wybielania zębów.

Philips Flex Care HX6932/36

Kup w Neo24

Philips Flex Care HX6932/36 to szczoteczka soniczna z wyższej półki, którą możemy zakupić za około 600 zł. Jest to model zaawansowany technologicznie, który zapewnia nam trzy tryby czyszczenia. Producent  gwarantuje nam poprawę stanu dziąseł w przeciągu dwóch tygodni. Za pomocą tej szczoteczki usuniemy nawet siedem razy więcej płytki nazębnej, niż podczas użytkowania modeli manualnych. Delikatne włókna nie powodują podrażnień delikatnych dziąseł.

Seysso Carbon Professional

SEYSSO Basic Edition to szczoteczka soniczna, którą zakupimy za mniej więcej 400 zł. Jest to model wyposażony w trzy tryby mycia. Producent wyposażył szczoteczkę w technologię dynamicznego ruchu cieczy, dzięki czemu jeszcze skuteczniej oczyszcza ona trudno dostępne obszary jamy ustnej. Po pełnym naładowaniu szczoteczka może pracować nawet 6 tygodni, dzięki czemu umyjemy zęby ponad 80 razy.

Oral-b Pulsonic Slim One

Oral B Pulsonic Slim One 2200 to szczoteczka soniczna, za którą zapłacimy około 400 zł. Producent zapewnia nam bielsze zęby w zaledwie dwa tygodnie. Szczoteczka pozytywnie wpływa na eliminację przebarwień. Model ten wyposażony jest w dwa tryby czyszczenia. Jest bardzo delikatny, a zarazem wydajny. Posiada on opływowy kształt, który ułatwia użytkowanie, przechowywanie, a także transportowanie szczoteczki.

MERIDEN SONIC+ PROFESSIONAL

MERIDEN SONIC+ PROFESSIONAL to model, który zakupimy za mniej więcej 400 zł. Jest to szczoteczka niezwykle wydajna, a także wytrzymała. Producent  zapewnia nam pojemny i żywotni akumulator. Model ten został wyposażony w automatyczny czasownik, który ułatwia mycie zębów. Doskonale sprawdza się podczas usuwania przebarwień, czy też wybielania zębów. Włókna głowicy są miękkie i przyjemne w dotyku. Nie podrażnią nawet najbardziej delikatnych dziąseł. Do zestawu dołączone jest specjalne etui, dzięki czemu model ten doskonale sprawdzi się w podróży.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne wykonują ruch wymiatająco-pulsacyjny. Można spotkać się z nim również podczas użytkowania szczoteczek elektrycznych – w tym przypadku średnia ilość obrotów na minutę wynosi około 55 000. W przypadku modeli sonicznych wartość ta sięga blisko 60 000. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o ilość obrotów. Szczoteczki soniczne mogą pracować z częstotliwością minimum 260 Hz. Podczas mycia zębów wytwarzane są fale dźwiękowe. To właśnie dzięki nim w włóknach wytwarzane są drgania. Ponadto modą one dotrzeć nawet na odległość 4 mm od włókien, co skutkuje aktywacją cząsteczek śliny. Wszystko to sprawia, że możliwe jest dokładne oczyszczenie szkliwa, a także przestrzeni między zębami. Szczoteczki soniczne usuwają zabrudzenia nawet z tych obszarów, które nie tykają się bezpośrednio z włóknami. Doskonale sprawdzają się także podczas mycia języka, czy też warg.
Modele soniczne są zwykle wyposażone w akumulator, który musimy regularnie ładować. Zwykle nie trzeba robić tego zbyt często, jednak wszystko zależy od konkretnego modelu. Dobrej jakości akumulatory przetrwają nawet najczęstsze użytkowanie. W większości przypadków nie będziemy musieli ładować go częściej, niż raz w tygodniu.
Na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne wyposażone w wyjątkowo przydatne funkcje, dzięki którym z pewnością uda nam się przedłużyć żywotność akumulatora. Jedną z nich jest Smarttimer, czyli funkcja automatycznego wyłączania szczoteczki. Zwykle urządzenie wyłącza się po upływie około 2-3 minut. Jest to czas niezbędny do umycia zębów. Dzięki tej opcji nie musimy sprawdzać, jak długo myjemy zęby. Szczoteczka samoistnie da nam znać, że upłynął już rekomendowany czas. Inną ciekawą funkcją jest Quadpacer. Dzięki niej praca szczoteczki wstrzymywana jest co około 30 sekund. Jest to przerwa na zmianę położenia szczoteczki. Zdaniem specjalistów jedną strefę uzębienia należy czyścić przez około pół minuty. Posiadając szczoteczkę z tą funkcją nie musimy odmierzać czasu. Wpływa to na komfort i swobodę użytkownika.
Zdecydowana większość szczoteczek sonicznych umożliwia nam więcej, niż jedną funkcję czyszczenia. Dzięki temu możemy idealnie dopasować tryb pracy urządzenia do własnych potrzeb. Tryb standardowy używany jest najczęściej. Zwykle siła nacisku jest dość duża, tak aby w ciągu kilku minut możliwie najskuteczniej wyeliminować wszelkie zabrudzenia. W dobrych modelach można często spotkać tryb delikatny. Najczęściej mycie jest trochę dłuższe, jednak siła nacisku lżejsza. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy nasze dziąsła są bardzo wrażliwe, czy też podrażnione. Tryb delikatnego czyszczenia sprawdzi się także w przypadku chorób jamy ustnej, kiedy zbyt mocny docisk włókien może być przyczyną dyskomfortu lub dolegliwości bólowych. Innym popularnym trybem pracy są pulsacje. Dzięki nim nie tylko oczyścimy uzębienie, ale również zafundujemy sobie masaż dziąseł.
Niezależnie od trybu pracy, to użytkownik w dużej mierze decyduje o sile nacisku. Podczas mycia zębów przyciskamy do nich włókna. Ważne jest to, aby nie robić tego zbyt mocno. Dobrą opcją są szczoteczki soniczne wyposażone w diodę ostrzegawczą. W przypadku zbyt mocnego nacisku zaświeci się ona na czerwono.
Ciekawym jest, że istnieją szczoteczki soniczne wyposażone w moduł Bluetooth. Takie modele można zsynchronizować z aplikacją na smartfona. Umożliwia ona bezprzewodowe sterowanie szczoteczką. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dzieci, które dopiero uczą się poprawnego mycia zębów. Aplikacja podpowie, jakie kroki powinny być kolejno wykonywane. Ponadto uczy ona cierpliwości, a także wspomaga przyswojenie prawidłowych nawyków. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to moduł Bluetooth pozwala nam sprawdzić, czy wszystkie obszary jamy ustnej zostały oczyszczone. Na ekranie wyświetli nam się aktualne położenie szczoteczki. Jest to świetna opcja dla tych, którzy lubią nowinki technologiczne.

Kiedy warto sięgnąć po szczoteczkę soniczną?

Dobre szczoteczki soniczne przeznaczone są nie tylko dla osób dorosłych, ale również dzieci. Jeśli chodzi o wiek, to w tym temacie nie ma żadnych ograniczeń. Każdy może zdecydować się na kupno tego modelu. Jest on bezpieczny dla szkliwa oraz dziąseł. Cechuje się wysoką skutecznością, a zarazem delikatnością. Oprócz tego szczoteczki soniczne mogą być wyposażone w dużą ilość praktycznych funkcji, co z pewnością zadowoli miłośników tego rodzaju gadżetów.
Dużym plusem modeli sonicznych jest szybkie i bezproblemowe czyszczenie. W krótkim czasie uzyskamy znakomite efekty. Będzie to dobry wybór dla tych, którzy chcą mieć pewność, że szczoteczka usunęła wszystkie zabrudzenia. Nie musimy szczotkować zębów przez kilkanaście minut. Zgodnie z opiniami dentystów wystarczą jedynie dwie minuty, a szczoteczka soniczna precyzyjnie usunie wszelkie zabrudzenia. Podczas mycia powinniśmy podzielić naszą jamę ustną na cztery strefy. Każda z nich powinna być szczotkowana przez pół minuty, co w rezultacie daje nam dwie minuty. Szczoteczki soniczne posiadają obrotowe główki, tak więc nie używamy ich jak tradycyjnych modeli. Przykładamy je do zębów, dziąseł, czy też języka.
Szczoteczki soniczne zalecane są dla dzieci od lat sześciu. To również doskonały model dla osób, które posiadają bardzo wrażliwe dziąsła, które np. krwawią podczas szczotkowania ręcznego. Modele soniczne nie ścierają tak dużej ilości naturalnych substancji, które są niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej. Urządzenie podczas swojej pracy aktywuje mikrobąbelki, które odbijając się od poszczególnych obszarów naszej jamy ustnej dokładnie ją oczyszcza. Jest to metoda, która nie wywołuje podrażnień, tak więc nie musimy obawiać się urazów dziąseł.
Szczoteczki soniczne cieszą się sporym uznaniem osób, które posiadają aparat ortodontyczny. Jak już wspomniano, mikrobąbelki docierają do obszarów, gdzie nie sięgają włókna tradycyjnej szczoteczki. Z tego względu będzie to także świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają protezę, czy też implanty.

Jaka jest różnica pomiędzy szczoteczkami sonicznymi a szczoteczkami elektrycznymi

Wiele osób staje przed powyższym dylematem. Oba modele mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie jest to zakup na jeden sezon. Tego rodzaju urządzenia wyróżniają się wysoką żywotnością, dzięki czemu posłużą nam one o wiele dłużej. Właśnie z tego względu nasza decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana.
Stomatolodzy szczególnie rekomendują modele soniczne. Przede wszystkim są one bezpieczniejsze i mniej inwazyjne. Wymiatają one zabrudzenia, co jest o wiele korzystniejsza dla naszej jamy ustnej. Będzie więc to szczególnie dobry wybór dla tych, którzy posiadają wrażliwe i skłonne do urazów dziąsła. Szczoteczki elektryczne nie są aż tak delikatne. Ich nacisk może okazać się więc zbyt mocny.
W wielu przypadkach szczoteczki soniczne przewyższają modele elektryczne, jeśli chodzi o stopień oczyszczenia zębów. Jest to jednak kwestia indywidualna. Wiele zależy od tego, jakie modele będziemy ze sobą porównywać. Najlepsze szczoteczki soniczne charakteryzują się ponadprzeciętną efektywnością, co przekłada się na wysoki komfort użytkownika.
W licznych testach szczoteczki soniczne wypadają o wiele lepiej od modeli elektrycznych. W dużej mierze wpływa na to rozwój technologii. Modele soniczne cały czas są udoskonalane, tak aby osiągnąć najwyższy poziom wydajności. Szczoteczki oscylacyjne renomowanych producentów również są zadowalające pod względem jakości, jednak ich cena nie należy do niskich.
Szczoteczki soniczne mogą przywrócić naturalną biel zębów. Gwarantują one również długotrwałe odświeżenie jamy ustnej. Przyczyniają się one do zmniejszenia przebarwień, czy też osadów. Udowodniono, że stan dziąseł u osób stosujących szczoteczki soniczne znacząco poprawił się zaledwie w dwa tygodnie. Ilość zalet tego urządzenia jest tak duża, że z pewnością warto w niego zainwestować. Potwierdzają to opinie zadowolonych użytkowników. Szczoteczki soniczne rekomendowane są także przez stomatologów.

Jak dbać o szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna posłuży nam niezawodnie przez długi czas, jeśli tylko będziemy odpowiednio o nią dbać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby czyścić ją po każdym użyciu. Ważne jest, aby z włókien usunąć wszelkie zabrudzenia, czy też pozostałości pasty do zębów. Nie musimy używać do tego specjalnych środków czyszczących. Wystarczy jedynie przepłukać włosie za pomocą wody. Raz na dwa tygodnie powinniśmy zdjąć główkę z trzonka szczoteczki, tak aby wyeliminować nagromadzone zabrudzenia z całej powierzchni urządzenia.
Każdy użytkownik szczoteczki sonicznej powinien pamiętać o systematycznej wymianie główki. Należy to zrobić średnio raz na trzy miesiące. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Ważne jest to, aby obserwować stan włosia. Musi być ono zwarte oraz pozbawione wszelkich deformacji. Jeśli więc główka szczoteczki już na pierwszy rzut oka będzie wyglądać źle, to najprawdopodobniej jest to odpowiedni moment na jej wymianę. Pamiętajmy o tym, że stan włókien bezpośrednio przekłada się na wygodę użytkownika. Odchylone, czy też zgięte włosie może wywołać np. podrażnienie dziąseł. Dodatkowym minusem jest fakt, że w takim przypadku zmniejsza się skuteczność działania szczoteczki. Czasami można spotkać się z urządzeniami, które informują użytkownika o tym, w jakim stopniu główka została zużyta. Jest to spore ułatwienie, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieć, w którym momencie powinniśmy wymienić końcówkę.
Należy pamiętać, że zakup główki do szczoteczki sonicznej to kolejny wydatek. Podczas zakupu urządzenia powinniśmy sprawdzić więc, ile kosztują wymienne końcówki. W ten sposób upewnimy się, że interesujący nas model nie jest zbyt drogi w użytkowaniu.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaka szczoteczka soniczna będzie sprawować się najlepiej. Na rynku znajdziemy ogromną ilość marek i modeli, co nie ułatwia podjęcia prawidłowej decyzji. Ważne jest to, aby podczas zakupu nie kierować się wyłącznie ceną. Koszt zakupu jest bardzo zróżnicowany – od 100 zł do nawet 1500 zł. Ważne jest, aby model był dobrze dopasowany do potrzeb. Najtańsze szczoteczki często są tymi najmniej wytrzymałymi. Ich wydajność jest również znacznie niższa. Szczoteczki z górnej półki wyposażone są w nowoczesne funkcje (np. moduł Bluetooth), które jak wiadomo nie są niezbędne podczas mycia zębów. W tym przypadku płacimy w dużej mierze za zbędne gadżety, co nie jest ekonomicznym rozwiązaniem.
Podczas wyboru odpowiedniej szczoteczki sonicznej powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na jej parametry pracy. Mogą one nam dużo powiedzieć o wygodzie użytkowania, a także skuteczności urządzenia. Dobrze również zapoznać się, jakie modele polecane są przez użytkowników. Dzięki temu uchronimy się przed popełnieniem kosztownego błędu.
Poniżej przedstawiono najistotniejsze cechy szczoteczek sonicznych. Warto uwzględnić je podczas poszukiwań perfekcyjnego modelu. Z pewnością poniższy poradnik będzie sporym ułatwieniem dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tak zaawansowanymi technologicznie szczoteczkami.

Najważniejsze elementy dobrej szczoteczki sonicznej:

  • ilość obrotów
  • tryby pracy
  • ilość dodatkowych funkcji
  • irygator
  • rozmiar
  • cena

Ilość obrotów – czy ma znaczenie?

Szczoteczki soniczne usuwają zabrudzenia poprzez obroty główki. Im większa ich ilość, tym szybciej wymyjemy zęby oraz jamę ustną. Prędkość obrotowa głowicy przekłada się na wydajność oraz efektywność urządzenia. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, więc nie powinniśmy go pomijać podczas podejmowania decyzji. Płytka nazębna zostania najskuteczniej oczyszczona w przypadku 60 tys. obrotów na minutę. Taka prędkość zarezerwowana jest jednak dla najlepszych szczoteczek, które zwykle są dość drogie. Przeciętna szczoteczka soniczna zapewnia średnio 30 tys. obrotów na minutę. Wybór jest więc kwestią indywidualną. Wiele zależy od tego, jaki budżet posiadamy na zakup urządzenia.

Tryby pracy szczoteczek

Szczoteczki soniczne powinny umożliwiać nie tylko standardowe oczyszczenie zębów. Dobrze jest, jeśli są one wyposażone w minimum kilka trybów pracy. Znacząco poprawi to wygodę użytkowania. Dobrej jakości szczoteczki są zwykle wyposażone w trzy tryby:

  1. standardowy – idealny podczas codziennego mycia zębów
  2. delikatny – rekomendowany osobom ze skłonnościami do podrażnień dziąseł, czy też jamy ustnej
  3. pulsacyny – doskonały podczas wykonywania masażu dziąseł

Kilka trybów pracy zwiększa swobodę eksploatacji szczoteczki. To od nas zależy to, jak będzie przebiegać mycie zębów.

Dodatkowe funkcje

Szczoteczki soniczne mogą być nie tylko praktyczne, ale również funkcjonalne. Nie każda osoba będzie potrzebować dużej ilości funkcji. Jeśli cenimy sobie prostotę, to takie modele z pewnością nie przypadną nam do gustu. Jedną z najpopularniejszych funkcji dodatkowych jest możliwość bezprzewodowego łączenia się z aplikacją. Jest to możliwe, dzięki modułowi Bluetooth.
Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę, czy dana szczoteczka posiada funkcję automatycznego wyłączania się po określonym czasie. Jeśli zależy nam, aby myć zęby z podziałem na strefy, to szczoteczka powinna na chwilę przerywać swoją pracę po upływie 30 sekund. Jest to czas na to, aby zmienić położenie główki czyszczącej.
Inną przydatną funkcją jest wskaźnik LED, który informuje o zbyt mocnym docisku włókien do zębów. Dzięki temu uchronimy się przed podrażnieniami.
Na rynku znajdziemy również modele, które poinformują nas o zużyciu głowicy. Dzięki temu wymienimy końcówkę w idealnym momencie. Plusem jest to, że nie będziemy musieli samodzielnie sprawdzać jej stanu. Pamiętajmy również o tym, że główka szczoteczki wymieniana jest nie tylko ze względu na uszkodzenia włosia. Jest to także konieczne ze względów higienicznych, a tego nie jesteśmy w stanie ocenić wizualnie.

Irygator w szczoteczkach

Bez trudu znajdziemy szczoteczki soniczne wyposażone w irygator. Komplet taki składa się z dwóch urządzeń. Gwarantuje on najwyższy stopień oczyszczenia zębów i jamy ustnej. Irygator umożliwia jeszcze lepsze dotarcie do przestrzeni międzyzębowej. W połączeniu z wysoką efektywnością szczoteczki sonicznej przyniesie nam to najlepsze efekty oczyszczania. Jest to opcja dla najbardziej wymagających osób np. cierpiących na nawracające infekcje jamy ustnej.

Rozmiar

Większość szczoteczek sonicznych nie jest tak poręczna, jak modele tradycyjne. Jest to szczególnym problemem osób, które często wyjeżdżają. Ponadto wiele osób odczuwa potrzebę umycia zębów np. podczas przerwy w pracy. Ciężko jednak każdego dnia nosić ze sobą sporych rozmiarów urządzenie. Z myślą o takich użytkownikach zostały stworzone szczoteczki soniczne podróżne, które wyróżniają się kompaktowym rozmiarem. Są one lżejsze i mniejsze, tak więc bez problemu możemy wrzucić je do plecaka, czy też torebki.

Dziecięce modele szczoteczek sonicznych

Dzieci od lat 6 mogą swobodnie korzystać ze szczoteczek sonicznych. Ważne jest jednak to, aby prawidłowo dopasować ich rozmiar. Maluchy nie powinny korzystać z modeli dedykowanym dorosłym. Mają one mniejsze ząbki, a także jamę ustną. Na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne przeznaczone dla dzieci. Będą one najlepszym wyborem, jeśli poszukujemy czegoś dla naszej pociechy.

Cena

Cena szczoteczek sonicznych odgrywa bardzo dużą rolę. Oczywistym jest to, że nikt nie lubi przepłacać. Ważne jest więc to, aby znaleźć model, który będzie nie tylko wydajny i niezawodny, ale również ekonomiczny w zakupie. Warto pamiętać, że wydatki nie kończą się w momencie zakupu urządzenia. Szczoteczki soniczne posiadają wymienne końcówki, które musimy wymieniać mniej więcej raz na trzy miesiące. Sprawdźmy więc, ile będzie kosztować nas jedna głowica. Powinniśmy również zorientować się, czy w sklepach znajdziemy gotowe zestawy wymiennych końcówek. Zwykle są one o wiele tańsze, niż zakup jednej sztuki.

Podobne rankingi

Komentarze