Sprawdź nasz ranking pralek przed zakupem

Ranking najlepszych pralek – Jaką pralkę wybrać w 2020 roku?

przez Marta Nowacka

Ranking najlepszych i bezawaryjnych pralek w 2020 roku

Mogłoby się wydawać, że wybór pralki nie jest trudnym zadaniem. Rynek bombarduje nas interesującymi modelami. Wybór jest na tyle duży, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto jednak uzmysłowić sobie, że podczas zakupu nie warto kierować się wyłącznie niską ceną. Sztuką jest zakupić urządzenie funkcjonalne, niezawodne, a także niezbyt drogie. Jaką najlepszą pralkę zatem kupić? Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, a także ranking pralek, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród użytkowników.

ModelPojemnośćPrędkość wirowaniaMaksymalny hałas podczas wirowaniaKlasa energetycznaCena 
Samsung z Eco Bubble WF60F4EFW0W6 kg1000 obr./min61 dBA+++~1300 złSklep
Samsung WW80J5346MW/EO z funkcją Eco Bubble 8kg8 kg1200 obr./min76 dBA+++~1300 złSklep
Bosch VarioPerfect WLG24261PL z trybem AntyAlergia5 kg1200 obr./min75 dBA+++~1400 złSklep
Electrolux EWF 1287 EMW8 kg1200 obr./min76 dBA+++~1800 złSklep
Candy CS4 1072D37 kg1000 obr./min77 dBA+++~1000 złSklep
Beko WRE6612BWW6 kg1200 obr./min77 dBA+++~1000 złSklep
Indesit IWSC 51051 C ECO PL5 kg1000 obr/min77 dBA+~850 złSklep

Candy CS4 1072D3

Kup w Morele

Jest to model z klasy energetycznej A+++. Jest to urządzenie zaawansowane pod względem technologicznym. Obsługa pralki może odbywać się nie tylko w tradycyjny sposób, ale również za pomocą aplikacji na smartfona. Zwiększa to komfort eksploatacji. Możemy sprawdzić szczegółowe dane na temat sprzętu np. ilość zużytej energii.
Pralka Candy posiada duży bęben o pojemności 7 kg. Jest ona ładowana od frontu. Pomieścimy w niej sporą ilość prania. Maksymalna ilość obrotów na minutę wynosi 1000, więc jest to przeciętna wartość tego parametru. Taka prędkość wirowania będzie wystarczająca dla większości użytkowników. Na uwagę zasługuje również to, że jest to model slim. Głębokość pralki wynosi 43,2 cm, więc będzie to dobra opcja do niewielkich pomieszczeń. Średni poziom hałasu podczas prania to 58/79 dB.
Użytkownicy doceniają ten model szczególnie za wysoką niezawodność. Jest on również ceniony ze względu na dużą pojemność oraz wysoką funkcjonalność. Plusem jest także relatywnie niski koszt zakupu – w sieci zakupimy ten model za około 1000 zł.

Electrolux EWF 1287 EMW

Electrolux_EWF_1287_EMW

Kup w MediaExpert

Pralka z funkcją pary to model dla najbardziej wymagających. Jest to sprzęt z nieco wyżej półki cenowej – zapłacimy za niego około 1800 zł . Pralka ta daje nam o wiele większą ilość możliwości, niż przeciętne urządzenie. Warto jednak zacząć od parametrów technologicznych. Model ten należy do klasy A+++, a średnie zużycie energii wynosi tutaj 1,02 kWh. Pojemność bębna wynosi 8 kg, tak więc całkiem sporo. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę, co jest całkiem satysfakcjonującym wynikiem. Oczywiście parametr ten możemy swobodnie regulować, a wszystko zależy od rodzaju prania. Jeśli chodzi o gabaryty, to jest to pralka o przeciętnym rozmiarze. Jej głębokość przekracza 50 centymetrów. Jest to model ładowany od frontu.
Wielką zaletą tego urządzenia jest oczywiście funkcja pary. To właśnie dzięki niej możemy w relatywnie szybkim czasie dogłębnie odświeżyć odzież. Ponadto usuniemy z niej także zagniecenia – jest to świetne rozwiązanie, gdy wyciągamy ubrania z dna szafy. Po odświeżeniu ich za pomocą pary o wiele łatwiej będziemy mogli je uprasować. Trzeba także wspomnieć, że para usuwa wszelkie zapachy np. pozostałości perfum. Jest to więc genialna opcja, jeśli potrzebujemy konkretnego ubrania “na już”, jednak nie mamy wystarczającej ilości czasu na to, aby go uprać.
Na uwagę zasługuje również fakt, że pralka ta dopasowuje ilość wody oraz energii do wielkości wsadu. Dzięki temu nie będziemy musieli na siłę ładować bęben do pełna. Nawet niewielką ilość ubrań upierzemy ekonomicznie.
Warto wspomnieć, że model ten posiada bęben przypominający swoją strukturą plaster miodu. Jest on więc niezwykle delikatny dla naszej odzieży.

Samsung WW80J5346MW/EO z funkcją Eco Bubble 8kg

Samsung WW80J5346MWEO Eco Bubble 8kg

To kolejny model o sporej ładowności. Pojemność bębna wynosi tutaj 8 kg, więc to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Jednorazowo możemy uprać naprawdę sporą ilość rzeczy, co stanowi niewątpliwy atut tego modelu. Pralka ładowana jest od przodu. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę. Jest to model z klasy energetycznej A+++, jednak na specjalną uwagę zasługuje tutaj bardzo niskie zużycie energii. Wynosi ono średnio 0.85 kWh. Głębokość urządzenia wynosi 55 cm, tak więc nie jest to model slim.
Jest to model niezwykle funkcjonalny, co z pewnością zadowoli osoby oczekujące “czegoś więcej”, niż tylko standardowego prania. Po pierwsze warto wspomnieć o bębnie, który wyróżnia się diamentową strukturą. Dzięki niemu efektywność prania wzrasta. Jest to również dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniem delikatnych tkanin. Ponadto model ten opiera swoje działanie na technologii Eco Bubble. Jest to aktywna piana, która usunie nawet najcięższe zabrudzenia. Interesujące jest również to, że model ten umożliwia blokadę rodzicielską. To skuteczne zabezpieczenie przed małymi dziećmi.
Za opisywaną pralkę zapłacimy mniej więcej 1400 zł, tak wiec jest to urządzenie ze średniej półki cenowej.

Samsung z Eco Bubble WF60F4EFW0W

Jeden z lepszych modeli na rynku jednak nieco mniej pojemny, niż poprzednie. Ładowność wsadu w tym przypadku wynosi 6 kg. Maksymalna prędkość wirowania to 1000 obrotów na minutę, co można uznać za standard. Klasa energetyczna to A+++. Zużycie energii to średnio 170 kWh na rok. Pralka ładowana jest od przodu. Jeśli chodzi o wymiary, to jest ona dość potężna. Głębokość wynosi 85 cm. Cena tego modelu to około 1100 zł.
Jest to pralka, która zapewnia energooszczędne działanie. Zużywa optymalną ilość wody oraz energii, więc nie trzeba martwić się o wygórowane rachunki za prąd. Urządzenie inteligentnie dopasowuje zużycie tych parametrów do wielkości wsadu. Technologia Eco Bubble dokładnie rozpuszcza detergent, tak aby jeszcze skuteczniej oczyścił on materiał z wszelkich zabrudzeń. Mydlana piana przynosi pożądane efekty nawet w niskich temperaturach.
Plusem jest również to, że pralka ma zdolność zapamiętywania programu. Dzięki temu nie będziemy musieli za każdym razem programować jej na nowo, tak więc zaoszczędzimy cenny czas. Producent znacząco ułatwił nam życie wprowadzając program diagnozujący usterki. Smart Check pomoże w eliminacji awarii. Zaletą tego modelu jest także opływowy kształt bębna, który jest bezpieczny nawet dla delikatnych tkanin.

Bosch VarioPerfect WLG24261PL z trybem AntyAlergia

Kup w Neo24

to model o pojemności bębna 5 kg. Jest to optymalna wielkość dla tych, którzy piorą jednorazowo niewielkie ilości. Urządzenie należy do klasy energetycznej A+++. Roczne zużycie energii wynosi około 131 kWh. Pralka ładowana jest od frontu. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę. Jest to model dość cichy, co można uznać za spory plus. Głębokość pralki to 40 cm, a więc jest to model slim.
Opisywany model wyposażony jest w funkcję VarioPerfect. Dzięki niemu można zmniejszyć zużycie energii nawet o 20%. Jest to również sposób na to, aby zmniejszyć czas prania nawet o połowę. Producent zadbał w szczególny sposób o alergików. Mowa tutaj o trybie AntyAlergia. Pralka wyposażona jest w dwustopniowy czujnik, który rozpoznaje to, ile ubrań znajduje się w bębnie. Sporym atutem jest również opcja szybkiego prania – czas może zostać skrócony z 30 minut nawet do 15 minut. Za pralkę należy zapłacić około 1200 zł.

Beko WRE6612BWW

Beko_WRE6612BWW

To model o pojemności 6 kg i głębokości 40 cm. Model slim będzie odpowiedni nawet do niewielkich pomieszczeń. Klasa energetyczna urządzenia to A+++, a roczne zużycie energii to średnio 152 kWh. Pralka ładowana jest od frontu. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 1200 obrotów na minutę. Za ten model zapłacimy niespełna 1000 zł.
Producent zagwarantował nam funkcję AquaFusion, dzięki której środki piorące będą efektywnie zużywane. Ponadto unikniemy sytuacji niedostatecznego wypłukania detergentu z ubrań. Mniejsze zużycie proszku to również niższe koszty prania.
Pralki Beko cechują się unikalną konstrukcją. Ściany w kształcie litery S zmniejszają poziom drgań, a tym samym obniżają poziom hałasu podczas wirowania. Jeśli ktoś poszukuje cichej pralki, to będzie to doskonały wybór. Warto także wspomnieć, że model ten ceniony jest za wyjątkowo delikatny program do prania wełny. Kompleksowo chroni on tkaninę przez uszkodzeniem. Pralka posiada również opcję krótkie prania, dzięki czemu możemy skrócić czas prania nawet o połowę (w zależności od rodzaju materiałów).

Indesit IWSC 51051 C ECO PL

Indesit_IWSC_51051C_ECO_PL

to dość tania pralka, którą możemy zakupić nawet za 900 zł. Pojemność bębna jest dość niska, gdyż wynosi ona około 5 kg. Prędkość wirowania to 1000 obrotów na minutę. Pralka ładowana jest od frontu. Jej głębokość to mniej więcej 40 cm. Klasa energetyczna urządzenia to A+.
Producent oferuje nam program Eco Time, który świetnie sprawdza się podczas odświeżania średnio zabrudzonych ubrań. Dzięki niemu możemy zmniejszyć zużycie energii i wody nawet o 40%. Skraca się również czas prania. Warto wiedzieć, że pralka umożliwia nam pranie nowoczesnych materiałów, takich jak np. nylon, mikrofibra, poliester itd. Ciekawym jest, że posiada ona również specjalny program do prania odzieży oraz butów sportowych. Są to tkaniny, które wymagają szczególnego trybu czyszczenia, gdyż w innym przypadku mogłoby stracić swoje właściwości. Pralka umożliwia opóźniony start programu (nawet do 24 godzin) – jest to standard w dobrej jakości urządzeniach. Model ten będzie dobry dla tych, którzy poszukują niedużej, prostej i taniej pralki.

Jak właściwie dobrać ładowność do swoich potrzeb?

Należy koniecznie uwzględnić miejsce na wszelkie przyłącza (około 10 cm)

Zanim poznamy polecane pralki powinniśmy dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Istotne jest to, aby prawidłowo określić swoje wymagania i oczekiwania. To właśnie na ich podstawie będziemy mogli dopasować sprzęt do potrzeb.
Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej ładowności. Parametr ten decyduje o tym, w jaki sposób będziemy wrzucać rzeczy do prania. Wiele zależy od tego, ile wolnej przestrzeni posiadamy w łazience lub pralni. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy dokładnie wymierzyć, jaką przestrzenią dysponujemy. Nie zapominajmy o tym, że pralki nie dosuniemy idealnie do ściany. Należy więc uwzględnić miejsce na wszelkie przyłącza (około 10 cm). W przypadku planowania zakupu pralki pod zabudowę należy pamiętać, że nad pralką i obok pralki wymagana jest wolna przestrzeń, by pralka mogła swobodnie pracować – wibrowanie pralki podczas wirowania. Największym zainteresowaniem cieszą się standardowe pralki automatyczne, czyli takie, które ładowane są od przodu. Mają one sporą pojemność bębna, jednak minusem jest fakt, że zajmują one dość dużo przestrzeni. Alternatywą jest więc model ładowany od góry. Dzięki niemu oszczędzamy miejsce, ale jednocześnie tracimy pojemność bębna co nalkeży mieć na uwadze.
Ciekawą propozycją są modele slim, które znajdują się na rynku relatywnie krótko. To doskonały wariant dla tych, którzy poszukują modelu wąskiego (głębokość około 45 cm), a jednocześnie pojemnego. Atutem jest również to, że blat urządzenia możemy swobodnie wykorzystać.

Polecane i dobre pralki z pojemnym bębnem

Oczywistym jest, że pojemność bębna ma kluczowy wpływ na komfort użytkowania. Wiele zależy od tego, jak często pierzemy, a także jakie ilości rzeczy wrzucamy do pralki. W przypadku dużych rodzin najlepiej sprawdzą się pralki o ponadprzeciętnie dużych bębnach. Najlepszą opcją wydaje się być pralka 8 kg wsadu. Dzięki takiemu urządzeniu nie będziemy musieli prać “na raty”. Jest to świetna opcja w przypadku, gdy posiadamy liczną rodzinę. Jeśli pierzemy często i dużo, to postawmy na pralkę 7 kg lub więcej. Osoby, które nie potrzebują aż takiej pojemności, powinny zwrócić uwagę na pralkę 4 kg wsadu. Jest to optymalna wielkość bębna dla singla. Jeśli zdarza nam się prać kilka par skarpetek lub koszulek, to nie ma sensu inwestować w urządzenie z ogromnym bębnem. Pranie kilku rzeczy w pralce z dużym wsadem jest kompletnie nieekonomiczne. Oczywiście osoby samotne również mogą być zadowolone z pojemnego bębna, jeśli piorą one dopiero wtedy, kiedy nazbierają większą ilość rzeczy. Wszystko więc zależy od naszego stylu życia.
Nie zapominajmy również o tym, że podczas wyboru pralki duże znaczenie ma nie tylko pojemność, ale również rodzaj bębna. Zdecydowana większość osób nie zwraca na to uwagi, co jest wielkim błędem. Wsady o strukturze diamentowej nie będą zaciągać nawet najdelikatniejszych tkanin. Bębny przypominające plaster miodu zmniejszają ryzyko mechacenia się materiałów. Z pewnością znajdziemy również bębny pokryte drobnymi wypustkami – są one najbardziej uniwersalne, gdyż świetnie sprawdzają się zarówno podczas prania delikatnego, jak i intensywnego. Niektóre pralki posiadają bębny o strukturze, która ma na celu rozluźnienie tkaniny podczas prania. Dzięki temu środki piorące wnikną w najgłębsze warstwy ubrania.

Czy istnieje cicha pralka automatyczna z wysoką prędkością wirowania?

Kolejnym ważnym parametrem jest oczywiście prędkość wirowania. W dużej mierze to właśnie od tego zależy, w jakim stanie wyciągniemy z pralki ubrania po praniu. Duża ilość obrotów oznacza, że rzeczy po praniu będą dobrze wyciśnięte z wody. Jest to więc genialna opcja dla tych, którzy nie mają warunków do suszenia prania. Jest to szczególny problem osób, które nie posiadają suszarki zewnętrznej. Bardzo mokre pranie można rozwiesić nad wanną, ale po pierwsze nie każdy ją posiada, a po drugie ilość miejsca jest ograniczona. Właśnie dlatego większość osób oczekuje, że rzeczy po wyjęciu z pralki będą prawie suche. Nie od dziś wiadomo, że im większa prędkość wirowania, tym zwykle głośniejsza praca urządzenia. Pralki starej generacji potrafiły narobić naprawdę wiele hałasu. W dzisiejszych czasach sprzęt jest o wiele bardziej zaawansowany technologicznie. Nie musimy już obawiać się, że wirująca pralka obudzi wszystkich domowników.
Czy im więcej obrotów, tym lepiej? Niekoniecznie. Pranie nie będzie zbyt mokre, ale za to pogniecione. Ponadto nie każdy materiał można prać na najwyższych obrotach, gdyż delikatne tkaniny mogą po prostu ulec uszkodzeniu. Jaka będzie więc najlepsza pralka? Optymalną prędkością wirownia jest co najmniej 1000 obrotów na minutę. Obowiązkowa jest funkcja regulacji prędkości wirowania. Dzięki niej swobodnie dopasujemy parametry pracy urządzenia do pranych materiałów.

Jakie są skale efektywności energetycznej pralek? od D do A+++ (Wyjaśnienie)

  • A+++ (poniżej 46 kWh)
  • A++ (poniżej 52 kWh)
  • A+ (poniżej 59 kWh)
  • A (poniżej 68 kWh)
  • B (poniżej 77 kWh)
  • C (poniżej 87 kWh)
  • D (ponad 87 kWh)

Efektywność energetyczna ma duże znaczenie, jeśli zależy nam na urządzeniu tanim w eksploatacji. Ważne jest to, aby pralka gwarantowała wysoką wydajność przy relatywnie niskim zużyciu energii. Wszystko zależy od jej klasy energetycznej. Jest to pojęcie dobrze znane osobom, które interesują się ekologią. Klasa energetyczna to nic innego, jak roczne zużycie energii, które wyrażone jest w kWh. Aktualnie na rynku znajdziemy, aż siedem różnych klas energetycznych, więc jest w czym wybierać. Warto zastanowić się nad tym przed zakupem.
Najniższą klasą energetyczną jest D. Z pewnością powinny unikać ją osoby, które nie chcą płacić kolosalnie dużych rachunków. Największą oszczędność zagwarantuje nam pralka A+++, jednak będzie ona najdroższa w zakupie. Dobrze jest więc znaleźć złoty środek. Podczas wyboru idealnej pralki powinniśmy wziąć pod uwagę modele oznaczone A+, A++ lub A+++. Co oznaczają plusy? Im jest ich więcej, tym niższe zużycie wody, a także energii. Pralki A+++ najciszej pracują, co również jest zaletą. Najtańsza pralka z tej kategorii będzie kosztować około 1000 zł. Do 2000 zł zakupimy już całkiem dobrej jakości sprzęt.
Pamiętajmy, że pralka to inwestycja na lata. Jeśli będzie ona energooszczędna, to bardzo szybko zauważymy różnicę w rachunkach.

Funkcjonalne i najmniej awaryjne pralki do 1500 złotych

Funkcjonalność pralki ma ogromny wpływ na swobodę jej użytkowania. Dobrze jest, jeśli posiada ona wygodny w obsłudze programator. Dzięki niemu w kilka sekund dopasujemy tryb prania do danego materiału. Wśród najpopularniejszych programów można znaleźć m.in. pranie dla alergików, pranie skrócone, funkcja 1/2 wsadu, pranie tkanin nieposortowanych, pranie parowe, a także wiele więcej. Nie zapominajmy jednak o tym, że zwykle wysoka funkcjonalność przekłada się na wyższą cenę. Oczywiście znajdziemy tanie pralki (za mniej niż 1000 zł) z ogromną ilością dodatkowych funkcji, jednak musimy pamiętać, że ich niezawodność znajduje się na bardzo niskim poziomie. Pierwsza awaria może pojawić się już po kilku miesiącach, więc taki sprzęt jest po prostu stratą pieniędzy. Jeśli poszukujemy najbardziej wytrzymałej pralki do 1500 zł, to powinniśmy ograniczyć się do podstawowych funkcji. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Czasami prostota przyniesie nam o wiele więcej korzyści.
Analizując opinie użytkowników i ekspertów sporządzono ranking niezawodności pralek automatycznych. Dokładnie przeanalizowano najważniejsze parametry, dzięki czemu łatwiej będzie nam podjąć właściwą decyzję. Nie kupuj w ciemnoi, sprawdź nasz ranking!

Ocena 1Ocena 2Ocena 3Ocena 4Ocena 5 (10 głosów, średnia ocena: 4,50 out of 5)
Loading...

Podobne rankingi

Komentarze