Ranking Pralek

0
3269
Ranking-Pralek

Mogłoby się wydawać, że wybór pralki nie jest trudnym zadaniem. Rynek bombarduje nas interesującymi modelami. Wybór jest na tyle duży, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto jednak uzmysłowić sobie, że podczas zakupu nie warto kierować się wyłącznie niską ceną. Sztuką jest zakupić urządzenie funkcjonalne, niezawodne, a także niezbyt drogie. Jaką najlepszą pralkę zatem kupić? Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, a także ranking pralek, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród użytkowników.

[content-egg-block template=top_listing]

Jak właściwie dobrać ładowność do swoich potrzeb?

Należy koniecznie uwzględnić miejsce na wszelkie przyłącza (około 10 cm)

Zanim poznamy polecane pralki powinniśmy dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Istotne jest to, aby prawidłowo określić swoje wymagania i oczekiwania. To właśnie na ich podstawie będziemy mogli dopasować sprzęt do potrzeb.
Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej ładowności. Parametr ten decyduje o tym, w jaki sposób będziemy wrzucać rzeczy do prania. Wiele zależy od tego, ile wolnej przestrzeni posiadamy w łazience lub pralni. Przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy dokładnie wymierzyć, jaką przestrzenią dysponujemy. Nie zapominajmy o tym, że pralki nie dosuniemy idealnie do ściany. Należy więc uwzględnić miejsce na wszelkie przyłącza (około 10 cm). W przypadku planowania zakupu pralki pod zabudowę należy pamiętać, że nad pralką i obok pralki wymagana jest wolna przestrzeń, by pralka mogła swobodnie pracować – wibrowanie pralki podczas wirowania. Największym zainteresowaniem cieszą się standardowe pralki automatyczne, czyli takie, które ładowane są od przodu. Mają one sporą pojemność bębna, jednak minusem jest fakt, że zajmują one dość dużo przestrzeni. Alternatywą jest więc model ładowany od góry. Dzięki niemu oszczędzamy miejsce, ale jednocześnie tracimy pojemność bębna co nalkeży mieć na uwadze.
Ciekawą propozycją są modele slim, które znajdują się na rynku relatywnie krótko. To doskonały wariant dla tych, którzy poszukują modelu wąskiego (głębokość około 45 cm), a jednocześnie pojemnego. Atutem jest również to, że blat urządzenia możemy swobodnie wykorzystać.

Polecane i dobre pralki z pojemnym bębnem

Oczywistym jest, że pojemność bębna ma kluczowy wpływ na komfort użytkowania. Wiele zależy od tego, jak często pierzemy, a także jakie ilości rzeczy wrzucamy do pralki. W przypadku dużych rodzin najlepiej sprawdzą się pralki o ponadprzeciętnie dużych bębnach. Najlepszą opcją wydaje się być pralka 8 kg wsadu. Dzięki takiemu urządzeniu nie będziemy musieli prać “na raty”. Jest to świetna opcja w przypadku, gdy posiadamy liczną rodzinę. Jeśli pierzemy często i dużo, to postawmy na pralkę 7 kg lub więcej. Osoby, które nie potrzebują aż takiej pojemności, powinny zwrócić uwagę na pralkę 4 kg wsadu. Jest to optymalna wielkość bębna dla singla. Jeśli zdarza nam się prać kilka par skarpetek lub koszulek, to nie ma sensu inwestować w urządzenie z ogromnym bębnem. Pranie kilku rzeczy w pralce z dużym wsadem jest kompletnie nieekonomiczne. Oczywiście osoby samotne również mogą być zadowolone z pojemnego bębna, jeśli piorą one dopiero wtedy, kiedy nazbierają większą ilość rzeczy. Wszystko więc zależy od naszego stylu życia.
Nie zapominajmy również o tym, że podczas wyboru pralki duże znaczenie ma nie tylko pojemność, ale również rodzaj bębna. Zdecydowana większość osób nie zwraca na to uwagi, co jest wielkim błędem. Wsady o strukturze diamentowej nie będą zaciągać nawet najdelikatniejszych tkanin. Bębny przypominające plaster miodu zmniejszają ryzyko mechacenia się materiałów. Z pewnością znajdziemy również bębny pokryte drobnymi wypustkami – są one najbardziej uniwersalne, gdyż świetnie sprawdzają się zarówno podczas prania delikatnego, jak i intensywnego. Niektóre pralki posiadają bębny o strukturze, która ma na celu rozluźnienie tkaniny podczas prania. Dzięki temu środki piorące wnikną w najgłębsze warstwy ubrania.

Czy istnieje cicha pralka automatyczna z wysoką prędkością wirowania?

Kolejnym ważnym parametrem jest oczywiście prędkość wirowania. W dużej mierze to właśnie od tego zależy, w jakim stanie wyciągniemy z pralki ubrania po praniu. Duża ilość obrotów oznacza, że rzeczy po praniu będą dobrze wyciśnięte z wody. Jest to więc genialna opcja dla tych, którzy nie mają warunków do suszenia prania. Jest to szczególny problem osób, które nie posiadają suszarki zewnętrznej. Bardzo mokre pranie można rozwiesić nad wanną, ale po pierwsze nie każdy ją posiada, a po drugie ilość miejsca jest ograniczona. Właśnie dlatego większość osób oczekuje, że rzeczy po wyjęciu z pralki będą prawie suche. Nie od dziś wiadomo, że im większa prędkość wirowania, tym zwykle głośniejsza praca urządzenia. Pralki starej generacji potrafiły narobić naprawdę wiele hałasu. W dzisiejszych czasach sprzęt jest o wiele bardziej zaawansowany technologicznie. Nie musimy już obawiać się, że wirująca pralka obudzi wszystkich domowników.
Czy im więcej obrotów, tym lepiej? Niekoniecznie. Pranie nie będzie zbyt mokre, ale za to pogniecione. Ponadto nie każdy materiał można prać na najwyższych obrotach, gdyż delikatne tkaniny mogą po prostu ulec uszkodzeniu. Jaka będzie więc najlepsza pralka? Optymalną prędkością wirownia jest co najmniej 1000 obrotów na minutę. Obowiązkowa jest funkcja regulacji prędkości wirowania. Dzięki niej swobodnie dopasujemy parametry pracy urządzenia do pranych materiałów.

Jakie są skale efektywności energetycznej pralek? od D do A+++ (Wyjaśnienie)

  • A+++ (poniżej 46 kWh)
  • A++ (poniżej 52 kWh)
  • A+ (poniżej 59 kWh)
  • A (poniżej 68 kWh)
  • B (poniżej 77 kWh)
  • C (poniżej 87 kWh)
  • D (ponad 87 kWh)

Efektywność energetyczna ma duże znaczenie, jeśli zależy nam na urządzeniu tanim w eksploatacji. Ważne jest to, aby pralka gwarantowała wysoką wydajność przy relatywnie niskim zużyciu energii. Wszystko zależy od jej klasy energetycznej. Jest to pojęcie dobrze znane osobom, które interesują się ekologią. Klasa energetyczna to nic innego, jak roczne zużycie energii, które wyrażone jest w kWh. Aktualnie na rynku znajdziemy, aż siedem różnych klas energetycznych, więc jest w czym wybierać. Warto zastanowić się nad tym przed zakupem.
Najniższą klasą energetyczną jest D. Z pewnością powinny unikać ją osoby, które nie chcą płacić kolosalnie dużych rachunków. Największą oszczędność zagwarantuje nam pralka A+++, jednak będzie ona najdroższa w zakupie. Dobrze jest więc znaleźć złoty środek. Podczas wyboru idealnej pralki powinniśmy wziąć pod uwagę modele oznaczone A+, A++ lub A+++. Co oznaczają plusy? Im jest ich więcej, tym niższe zużycie wody, a także energii. Pralki A+++ najciszej pracują, co również jest zaletą. Najtańsza pralka z tej kategorii będzie kosztować około 1000 zł. Do 2000 zł zakupimy już całkiem dobrej jakości sprzęt.
Pamiętajmy, że pralka to inwestycja na lata. Jeśli będzie ona energooszczędna, to bardzo szybko zauważymy różnicę w rachunkach.

Funkcjonalne i najmniej awaryjne pralki do 1500 złotych

Funkcjonalność pralki ma ogromny wpływ na swobodę jej użytkowania. Dobrze jest, jeśli posiada ona wygodny w obsłudze programator. Dzięki niemu w kilka sekund dopasujemy tryb prania do danego materiału. Wśród najpopularniejszych programów można znaleźć m.in. pranie dla alergików, pranie skrócone, funkcja 1/2 wsadu, pranie tkanin nieposortowanych, pranie parowe, a także wiele więcej. Nie zapominajmy jednak o tym, że zwykle wysoka funkcjonalność przekłada się na wyższą cenę. Oczywiście znajdziemy tanie pralki (za mniej niż 1000 zł) z ogromną ilością dodatkowych funkcji, jednak musimy pamiętać, że ich niezawodność znajduje się na bardzo niskim poziomie. Pierwsza awaria może pojawić się już po kilku miesiącach, więc taki sprzęt jest po prostu stratą pieniędzy. Jeśli poszukujemy najbardziej wytrzymałej pralki do 1500 zł, to powinniśmy ograniczyć się do podstawowych funkcji. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Czasami prostota przyniesie nam o wiele więcej korzyści.
Analizując opinie użytkowników i ekspertów sporządzono ranking niezawodności pralek automatycznych. Dokładnie przeanalizowano najważniejsze parametry, dzięki czemu łatwiej będzie nam podjąć właściwą decyzję. Nie kupuj w ciemnoi, sprawdź nasz ranking!